Obo tooted pakuvad sertifitseeritud tuletõkestust

Igal liidumaal on oma ehitusmäärused koos vastavate tuletõkke sätetega. Need tehnilised ehitusnormid leiate liidumaade halduseeskirjadest.

Need ehitusnormid näevad ette, et ehitustooted ja -tüübid peavad olema sobivad ja kasutatavad tuletõkketehniliste rakenduste jaoks. Niinimetatud "Kasutatavustõendid" määravad sobivuse ja kasutatavuse ning need põhinevad läbiviidud tulekatsetel, süsteemide vastaval klassifikatsioonil ja sellest tulenevatel sertifikaatidel.

Testimise- ja klassifikatsiooninormid

Tuletõkkesüsteeme kontrollitakse ja lubatakse vastavalt saksa normile DIN 4102, osa 9 tulepüsivusklasside "S30" kuni "S90" suhtes. Kasutusload on "üldised ehitusjärelevalve load" (abZ) ehk siis vastavalt uusimatele riiklikele ehitusnõuetele niinimetatud "üldised ehitusnõuded" (aBG).

Kuigi Saksamaa testimisstandard kirjeldab mitte ainult testi ennast, vaid ka klassifikatsiooni, käsitletakse neid kriteeriume Euroopa standardites eraldi: vastavalt EN 1366 osa 3 on test üles ehitatud ja test viiakse läbi EN 1363 osa 1 põhjal.

Kontrollitulemused klassifitseeritakse seejärel vastavalt EN 13501 osa 2. Selleks jaotatakse kindlaksmääratud tulepüsivusklassid ruumi sulgemise ("E") ja soojusisolatsiooni ("I") vahel. Sellest edasi tulenevad erinevad tulepüsivusklassid, nagu näiteks "EI90". Sealjuures tähistab "90" tulepüsivuse aega minutites (nagu ka saksakeelses lühinimes).

Euroopa kasutatavustõend seevastu kujutab endast "Euroopa Tehnilist Tunnustust" ehitustootele. See tähendab, et vastav ehitustoode liidetakse koos teiste tuletõkkesüsteemi komponentidega ühte ehitustüüpi. Saksamaal läheb sellisel juhul lähtuvalt saksa ehitusõigusest vaja lisaks veel üldist ehitusluba.

Kõigil OBO Bettermanni tõkkesüsteemidel on olemas need kasutussertifikaadid, mida nõuab ehitusseadus, ning tänu sellele sobivad need paigaldamiseks ja kasutamiseks üleriigilistes ehitusprojektides.

Tuletõkkekarbikud ja kaablisüsteemid elektriseadmete toimetagamiseks tulekahju korral

Elektrifunktsiooni tagamine on kõigi ehitiste puhul, kus viibib palju inimesi, seadusega ettenähtud nõue. Siia alla kuuluvad näiteks haiglad, hotellid, metroojaamad või tunnelid.

Siinkohal tuleb tagada, et ohutusega seotud elektrisüsteemide toide jätkuks katkestusteta ka tulekahju korral. Selliseid paigaldisi, olgu siis tegu kas tuletõkkekarbikute või kaablikandesüsteemidega, kontrollitakse ja hinnatakse DIN 4102, osa 12 kohaselt. Tuletõkkekatsel ei tohi tekkida ei elektrilisi lühiseid ega voolukatkestusi.

Tuletõkkekarbikud kasutavad oma "fassaadi", et kaitsta sisemisi, sinna paigutatud kaableid tule eest ja tagada sel moel nende elektriline funktsioon. Integreeritud toimetagamisega kaablisüsteemide abil paigaldatakse spetsiaalselt valmistatud ohutuskaablid kindlaksmääratud kaablite tugisüsteemidele või teatud teraskinnituste sisse (näiteks U-klambrite või GRIP klambrite kujul). Tänu kasutatud isoleermaterjalide keemilisele reaktsioonile tagavad need elektrilise funktsiooni, kui ruumis on lahtine tuli.

Klassifikatsioon standardi DIN järgi on "E30", "E60" ja "E90". "E" tähistab siinkohal elektrit, number näitab toimetagamise aega. Süsteemide ehitusseadusest tulenevate kasutatavustõendite nimi on "üldine ehitusjärelevalve katsetunnistus“ (abP).

Võrreldavat euroopa kontrollistandardit sedalaadi kaablisüsteemidele praegu veel ei eksisteeri. Sedalaadi klassifitseeringu lühivormel on vastavalt EN 13501 siiski juba kindlaks määratud. Selleks on "P" (Power). DIN-i kohaselt toimetagamiseks mõeldud "E" täht aetakse sageli segi ruumi sulgemise Euroopa tähega "E". Siin tuleb olla eriti ettevaatlik! Kuid Saksamaa standardit aktsepteeritakse alusena paljudes Euroopa riikides.

Paigalduskarrbikud evakuatsiooni- ja päästeteedel

Tuletõkkekarbikud kaitsevad evakuatsiooni- ja päästeteid kaablipõlengu mõjude eest. Need "kapseldavad" elektriliinide põlevate komponentide tulekoormuse ja tagavad, et kaablipõlengu korral ei pääseks tuli ega suits evakuatsiooniteedele.

Tänu sellele jäävad evakuatsiooni- ja päästeteed tulekahju korral ohustatud isikute jaoks töökorda ja kasutatavaks. Saksa katsestandard on DIN 4102, osa 11 klassifikatsioonidega "I30" kuni "I120".

Kasutatavustõend võib olla üldine ehitusjärelevalve katsetunnistus. See väljastatakse konstruktsioonidele, mis on valmistatud plaatmaterjalist  valmistatud stabiilsetest tuletõkkekarbikutest. Samuti võib tõend põhineda üldisel ehitusjärelevalve loal kui tuletõkkekarbiku funktsioon põhineb reaktiivsetel ehitusmaterjalidel.

Euroopa mastaabis on võrreldavad paigalduskarbikud, mis on kontrollitud EN 1366 osa 5 kohaselt. Nende karbikute klassifikatsioonid on analoogsed tõketega vastavalt EN 13501 osa 2 "EI30" kuni "EI120". Ehitusseaduse alusel on kasutatavuse tõendiks jällegi "Euroopa Tehniline Tunnustus".

Tuletõkestus ainult kasutatavustõendiga

OBO Bettermann tagab põhimõtteliselt, et pakutavad Tuletõkkesüsteemid oleks varustatud kehtivate, aktuaalseimatele normidele vastavate klassifitseeringutega ja omaksid ehitusjärelevalve poolt tunnustatud kasutatavustõendeid. Paljud süsteemid pole sertifitseeritud mitte ainult Saksamaal, vaid ka teiste Euroopa riikide katseinstituutides ning toodete kasutatavus ja sobivus on tõestatud.

See tähendab, et ei projekteerijad ega paigaldajad ei võta mingeid riske. Paigaldatud ja sisseehitatud süsteemide aktsepteerimine on tagatud tänu väljaantud sertifikaatidele - siiski on vaja korralikku ja tüübikinnitustele vastavat paigaldust.

Kui paigaldamisel ilmneb kõrvalekaldeid kasutatavuse tõendist, on meie eksperdid nõu ja jõuga abiks Teie isikliku paigaldusolukorra erilahenduste leidmisel. Nii tagab OBO igal ajal testitud ja tüübikinnitustele vastava paigalduse!

Täpsem teave

BSS Tuletõkkesüsteemid